Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że w naszym interesie narodowym jest ochrona ziemi rolnej, ziemia ta ma zapewnić nam chleb powszedni, ma także wyżywić wszystkie następne pokolenia Polaków, powinna być odpowiednio uprawiana i musi pozostać w rękach polskich rolników. Pani Premier Beata Szydło w expose zapowiedziała, że będziemy chronić polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem. I przy niezrozumiałych protestach przedstawicieli PSL zrobimy to.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw. W najbliższym czasie ustawa zostanie przyjęta przez Parlament, być może pojawią się jeszcze jakieś poprawki, ale zasadniczych zmian nie będzie.
Głównym celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest realna ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem spekulacyjnym, wykupem przez obcokrajowców lub wykupem na tzw. słupa. Najważniejszą zmianą ustawową jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa w okresie najbliższych 5 lat. W obecnej sytuacji gospodarczej rolników nie stać bowiem na zakup tej ziemi. W tym okresie Ronicy indywidualni będą mogli wydzierżawiać i uprawiać ta ziemię na dogodnych warunkach. Drugą podstawową zmianą jest założenie, że nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być co do zasady tylko rolnicy indywidualni. Według prawa rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo. W projekcie ustawy dodano jedynie, iż w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego przekracza 50 ha, za rolnika indywidualnego uznawana będzie osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Bez żadnych przeszkód nieruchomości rolne będą mogły również nabywać osoby bliskie zbywcy tj. m.in. dzieci, nawet jeśli nie są rolnikami. W konsekwencji tak jak dotychczas bez żadnych ograniczeń będzie możliwe przekazywanie gospodarstwa „z ojca na syna” w drodze umowy darowizny, dożywocia, sprzedaży, umowy z następcą. Swobodnie, bez ograniczeń osoby bliskie będą mogły też dziedziczyć ziemię rolną czy gospodarstwo rolne.
W innych przypadkach zbycie nieruchomości rolnej wymagać będzie zgody Prezesa Agencji. Zgoda będzie potrzebna także w razie przeniesienia własności nieruchomości na rzecz osoby, która zamierza utworzyć gospodarstwo rolne.
Nieruchomości rolne powinny być wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej. Grunty te nie mogą być przedmiotem działań spekulacyjnych. Dlatego też osoba, która nabyła nieruchomość rolną będzie zobowiązana prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia tej nieruchomości. W tym czasie nabywana nieruchomość nie będzie mogła być zbyta ani oddana w posiadanie. Jeśli jednak zajdą takie okoliczności, że rolnik będzie zmuszony w danej sytuacji życiowej zbyć czy wydzierżawić nieruchomość rolną, będzie mógł to uczynić za zgodą sądu.