Premier Beata Szydło ogłosiła założenia kolejnego programu skierowanego do polskich rodzin. Wpisuje się on doskonale w politykę prorodzinną i prodemograficzną, czyli w priorytety rządu. Chcemy, aby z programu skorzystali młodzi ludzie chcący założyć rodziny, chcący posiadać dzieci, którym na przeszkodzie w realizacji tych planów stoi brak możliwości zakupu własnego mieszkania. Liczymy na to, że dla wielu rodzin uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie w połączeniu z programem Rodzina 500+ będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.
Program będzie programem powszechnym, tzn. dostępnym dla każdego. Mieszkanie Plus to program budowy mieszkań na wynajem przy wykorzystaniu gruntów skarbu państwa (z opcją uzyskania własności po latach płacenia czynszu). Ale nie tylko, gdyż będzie się on opierał na trzech filarach: mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa, wsparciu budownictwa społecznego oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe. Szacuje się, że cena jednego metra kwadratowego mieszkań budowanych na gruntach skarbu państwa będzie wynosiła, w zależności od rejonu kraju, około 2,5 – 3 tys. zł. Koszt wynajmu bez opłat eksploatacyjnych wynosić ma 12-24 zł/m2. Wybudowane w ramach programu lokale będą więc przystępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli wynajmować mieszkania lub wynajmować z opcją przeniesienia własności.
Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogą wnioskować o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych i ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zależy nam również na tym, aby zachęcić Polaków do planowania potrzeb mieszkaniowych. Zostanie więc stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Wszystkie szczegóły Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego częścią jest Mieszkanie+ poznamy już w najbliższych miesiącach, nabór chętnych na pierwsze mieszkania budowane na wynajem rozpocznie się w II połowie 2017 r., a wynajem tych mieszkań ruszy roku później (trzeba je przecież najpierw wybudować).
Program nie wpływa na funkcjonowanie rynku developerskiego, osoby zamożne będą mogły korzystać z oferty rynkowej i kupować mieszkania na własność. Nie będzie także ingerencji w ceny mieszkań sprzedawanych na rynku na własność. Natomiast spodziewany jest pozytywny wpływ programu na kształtowanie się i stabilizację rynkowej wysokości czynszu najmu. Podsumowując warto zauważyć zasadniczą zmianę podejścia rządu do mieszkalnictwa. Poprzedni rząd ograniczał się do wspierania kredytów hipotecznych. My chcemy pomóc młodym rodzinom z dziećmi uzyskać mieszkanie nie skazując ich jednocześnie na problemy związane z kredytami.