Przez teren powiatów podwarszawskich planowany jest przebieg tzw. Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, ważnego elementu komunikacyjnego inwestycji strategicznej jaką jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Trwają konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji trasy, warto zapoznać się z projektem już na tym etapie.
Do 10 marca przez Internet (strona Centralnego Portu Komunikacyjnego http://cpk.pl) można wypełnić prosty wniosek – zgłosić uwagę do proponowanych lokalizacji, tam też dostępne są szczegółowe mapy lokalizacyjne. Wszystkie uwagi zostaną przeanalizowane przez ekspertów. Następnie do 2023 roku będzie trwała procedura opracowywania dokładniejszych wariantów przebiegu i uzyskiwania decyzji środowiskowych. Później nastąpi już wybór wykonawcy, który we wskazanej lokalizacji zaprojektuje technicznie i wybuduje trasę.
Dla mieszkańców powiatu wołomińskiego to bardzo ważna inwestycja. Połączy nas bezpośrednią drogą klasy ekspresowej lub autostradowej z siecią dróg krajowych, największym lotniskiem i węzłem kolejowym tej części Europy. Obwodnica Warszawy przejmie ruch tranzytowy, odciąży wiele dróg lokalnych, dzięki czemu dojazd do Warszawy będzie łatwiejszy. Wpłynie także na pobudzenie gospodarcze naszego regionu.
Przez powiat wołomiński możliwe są dwa główne warianty:
– mostem na Bugo-Narwii w okolicy Arciechowa, dalej w okolicach miejscowości Nowe Załubice, Łosie, Zawady, Zwierzyniec, Emilianów, Wola Rasztowska, Sitki, Pieńki, Jasienica, Jadwinin, Karolew, Dąbrowica, Cygów, Rojków, Cisówka w stronę powiatu mińskiego, lub
– mostem na Bugu w okolicy Ślężan, dalej w okolicach miejscowości Marianów, Dręszew, Głuchy, Wysychy, Adelin, Mościska, Brzezinów, Mokra Wieś, Wólka Sulejowska, Sulejów, Białki, Krawcowizna, Kąty-Miąski, Kąty-Borucza w stronę powiatu mińskiego.
Zachęcam władze samorządowe oraz mieszkańców do aktywnego zgłaszania wniosków już na tym etapie. Tak aby powstające na etapie decyzji środowiskowej warianty uwzględniały jak największą liczbę naszych postulatów.