Ponad 100 usprawnień dla firm przewiduje pakiet, który przedstawił niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki. W ślad za propozycjami w najbliższym czasie pojawią się projekty odpowiednich ustaw i rozporządzeń, aby planowane zmiany mogły wejść w życie. To pokazuje wielką różnicę w podejściu do pracodawców pomiędzy PiS a poprzednią koalicją PO-PSL. My po prostu pracujemy i realizujemy dobrą zmianę, tym razem skierowaną do przedsiębiorców.
Nie sposób w krótkim felietonie opisać wszystkich tych zmian, szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Omówię więc jedynie kilka najciekawszych, moim zdaniem, propozycji:
• Uproszczony system podatkowy dla małej działalności gospodarczej. Dostrzegamy, jak wielkim obciążeniem dla najmniejszych firm są podatki, w szczególności składki ZUS. Dlatego chcemy maksymalnie uprościć system podatkowy wprowadzając jedną zryczałtowaną daninę stanowiącą procent od obrotów zamiast płacenia osobno podatków i składek. Liczymy, że znacznie uprości to uruchomienie działalności gospodarczej, przez co zwiększy przedsiębiorczość Polaków, a także będzie zachęta do wychodzenia z szarej strefy.
• Wspieranie wzrostu zatrudnienia, poprzez zmiejszenie niektórych obciążeń dla rozwijających się firm. Chodzi tu o dodatkowe obowiązki, które pojawiają się gdy firma przekroczy ilość 20 pracowników. Dziś w takiej firmie istnieje obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalanie regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy. A to powoduje, że przedsiębiorcy niechętnie zwiększają zatrudnienie, nawet gdyby mogli zatrudnić 25 czy 30 osób pozostawiają stan zatrudnienia poniżej 20 aby nie wchodzić w dodatkowe obowiązki. My po prostu tą granice przesuniemy z 20 na 50 pracowników.
• Sprawna sukcesja firm jednoosobowych, czyli prowadzonych jako działalność gospodarcza przez osobę fizyczną. Dziś jest tak, że w przypadku śmierci osoby prowadzącej taką firmę firma natychmiast przestaje istnieć. Pracownicy tracą pracę, umowy i kontrakty wygasają. Prowadzi to do wielu problemów i niepotrzebnych strat gospodarczych i finansowych. Wprowadzimy czasową możliwość posługiwania się NIP-em i REGON-em zmarłego przedsiębiorcy przez ustanowionego za życia lub wskazanego przez spadkobierców przedstawiciela, aby mógł on prowadzić sprawy firmy do zakończenia formalności spadkowych.
• Ograniczenie samowoli urzędników, ilości zbędnych kontroli oraz ochrona przed zmianami interpretacji prawa. Zmienimy Kodeks Postępowania Administracyjnego, uprościmy tryby rozpatrywania spraw, wprowadzimy nowe zasady łagodzenia i odstępowania od kar administracyjnych, szybki i prosty tryb załatwiania prostych spraw. Jednocześnie chcemy aby kontrole posyłać tam, gdzie prawdopodobieństwo naruszenia prawa jest największe, a nie do małych polskich przedsiębiorców, zakażemy ponownych kontroli tej samej sprawy, przedsiębiorca nie będzie ponosił kary za zdarzenia z przeszłości jeśli wynika ona tylko ze zmiany interpretacji prawa.