Stara gra w karty, jaką jest poker, ma swoje plusy i minusy.
Z jednej strony nie da się dobrze grać w pokera bez nauki praktycznego stosowania rachunku prawdopodobieństwa oraz elementów psychologii biznesu. Nie przypadkowo Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystuje od lat tą grę podczas wykładów i ćwiczeń dla studentów. Według oficjalnych danych uniwersytetu poker uczy młodych ludzi strategicznego myślenia i analizy otoczenia konkurencyjnego.
Druga, ciemna strona pokera, to fakt, że zdarza się ludziom od tej gry uzależnić. Takie uzależnienie w połączeniu z brakiem umiejętności prowadzić może do dużych strat finansowych. Nie bez powodu poker jest dostępny praktycznie w każdym kasynie. Jednak dodać trzeba, że uzależnić się można też np. od grania na giełdzie papierów wartościowych, a losowość w jednym i w drugim jest podobna.
Kilka lat temu (gdy byłem starostą powiatu) zwróciła się do mnie grupa studentów uniwersytetu z propozycją zorganizowania powiatowego turnieju pokera o puchar starosty. Pomysł wydał mi się dobry, otwierający się na młodych ludzi i ich pomysły. Jednakże po kilku dniach prawnicy starostwa poinformowali, że taki turniej nie może się odbyć. Powodem była ustawa hazardowa, wedle której urządzanie takich turniejów stało się przestępstwem.
Okazało się, że w 2009 roku po wybuchu afery hazardowej, która obnażyła powiązania finansowe polityków PO z ciemną stroną hazardu (nielegalne automaty do gier itp.) ówczesna koalicja postanowiła pilnie zmienić ustawę, aby przykryć w ten sposób medialną dyskusję o aferze. W pędzie legislacyjnym uznali poker za przestępstwo, choć gra ta nie ma nić wspólnego z aferą hazardową. Było też więcej błędów w tej ustawie ale nie o tym teraz, tylko o pokerze.
Do paradoksalnej sytuacji doszło na Uniwersytecie Warszawskim, a może też na innych uczelniach. Mimo, iż uczono umiejętności gdy w pokera to nie można było urządzić dla studentów turnieju gry w pokera. Na marginesie dodam, że taki turniej bardziej przypomina turniej sportowy niż kasyno hazardowe.
W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy hazardowej. Naprawimy ewidentny błąd platformy, pozwolimy grać w pokera, a organizacja turnieju pokerowego już nie będzie przestępstwem. Nowelizacja oczywiście nie dotyczy jedynie pokera, dotyczyć będzie szerzej ustawy, m.in. pozwoli opodatkować hazard internetowy, który w tej chwili kwitnie w szarej strefie.